Respuesta :

There are 52 weeks in a year.

The employee works 80 hours every 2 weeks. This means that his weekly hours worked wll be:

[tex]\frac{80}{2}=40\text{ hours per week}[/tex]

If he earns $20.50 per hour, his weekly wages will be:

[tex]\Rightarrow20.50\times40=\$820[/tex]

For 52 weeks in the year, he will earn:

[tex]52\times820=\$42640[/tex]

The employee's annual income is $42,640.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico