Respuesta :

For this question we will be using two main formulas:

1. Finding the number of moles of the compound, since we have mass and the molar mass of NaC2H3O2 is 82.03g/mol

Molar mass = mass/number of moles

We already have molar mass and mass

82.03 = 12.2g/number of moles

n = 12.2/82.03

n = 0.15 moles of NaC2H3O2

2. Now we can find the volume in mL, by using the Molarity formula, which is:

Molarity (or concentration) = number of moles/volume in Liters

We already have the molarity and number of moles

0.210 M = 0.15 moles/V in L

V = 0.15/0.210

V = 0.714 L or 714 mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico