Respuesta :

ANSWER

The final volume of the gas is 0.29L

EXPLANATION

Given that

The initial volume of the gas is 1 liters

The initial pressure of the gas is 25mmHg

The final pressure of the gas is 85mmHg

Follow the steps below to find the final volume of the gas

[tex]\text{ P1 V1 = P2V2}[/tex][tex]\begin{gathered} \text{ 1 }\times\text{ 25 = 85 }\times\text{ V2} \\ \text{ 25 = 85v2} \\ \text{ Divide both sides by 85} \\ \text{ V2 = }\frac{25}{85} \\ \text{ V2 = 0.29L} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the final volume of the gas is 0.29L

ACCESS MORE
EDU ACCESS