Respuesta :

Given:

[tex]\begin{gathered} r=2.5\%=0.025 \\ P=1700 \\ t=4years \end{gathered}[/tex]

To Determine: The amount after 4 years

Solution

To calculate the amount for a deposit compounded continuously, we would use the formula below

[tex]A=Pe^{rt}[/tex]

Substitute the given into the formula

[tex]\begin{gathered} A=1700e^{0.025\times4} \\ A=1700e^{0.1} \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} A=1700\times1.1051709 \\ A=1878.79 \end{gathered}[/tex]

Hence, the money saver in the next four years would have $1,878.79 in his account

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico