DayaniT266051 DayaniT266051
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

An arithmetic sequence is given below.18, 22, 26, 30,thWrite an explicit formula for the nthterm an

An arithmetic sequence is given below18 22 26 30thWrite an explicit formula for the nthterm an class=

Respuesta :

EmmersynB164518 EmmersynB164518
  • 29-10-2022

Explanation:

Given the sequence: 18, 22, 26, 30

[tex]\begin{gathered} We\text{ are asked to write it in the form:} \\ a_{n\text{ }}=\text{ c + \lparen n-1\rparen d} \\ c\text{ = first term = 18} \\ d\text{ is the common difference between terms.} \\ T3\text{ - T2 = 26 -22 = 4 = d} \\ a_{n\text{ }}=\text{ 18 + \lparen n-1\rparen4} \end{gathered}[/tex]

Answer: an = 18 + (n-1)4

an = 4n + 14

Answer Link

Otras preguntas

explain the law of conservation of energy​
A writing team has the six-month sales figures for its company's 14 sales representatives. Because managers must make comparative analyses, the graphic presenti
Why did Euro-Americans want statehood for Montana Territory?
Sid needs 0.7 of canvas material to make a carry all bag for his wheelchair. It canvas is $9.74 per meter how much will sid spend?
Solve x 9+6x < -15 Simplify the answer
nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
F. Evaluate each logarithm. 1. y = log 2 64 2. y = log 11 121
Bobby stole money from the local grocery store on the corner to buy beer. He later assaulted a 72-year-old woman and stole her purse. In the alley, he dumped th
A pyramid has a square base with side s. the hight of the pyramid is 2/3 that of its side. What expression for the volume of the pyramid
A 7-kilogram bag of lollipops costs $42.14. What is the unit price?