picklejuice2
picklejuice2 picklejuice2
  • 31-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-kilogram bag of lollipops costs $42.14. What is the unit price?

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 31-03-2020

Answer:

$6.02

Step-by-step explanation:

Divide the price of the lollipops by the weight

price/weight

42.14/7=6.02

So, the unit price is $6.02 per kilogram

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

b. If 3x - 3 and 5x + 7° are the angle of a linear pair, find their measurement the angle​
Need help ASAPSierra County the money in a jar on January 1st thereafter $4.50. If it day thereafter she added $0.75 to the jar how much money will be in the ja
Ayden had a goal of finishing painting at least 80\%80%80, percent of the 500500500 square meters of a house's walls by today. He actually finished painting 415
What is a good reason the creators of a film adaptation might have for changing the setting of a story? to make the setting unfamiliar to the film's viewers t
Which expression is equivalent to 12(2x - 3y + 4)?
Can u help me ? I’m very bad in English
what are the challenges of teamwork ?, what are it's benefits?
Find the length of side a in the right triangle below. 17 a 15 The length of the side, a, is approximately
on page number 3 Q1 AND Q2 I NEED THE ANSWER PLS HELP ME OUTLOOK IN THE PDF AND GO TO PAGE 3
HELP I WILL GIVE BRAINLEST!!!!!!!