Given:
10 Betty Crocker has 25 pounds of chocolate.
So, x Betty Crocker has 15 pounds of chocolate
Using the ratio and proportion to find x
So,
[tex]\frac{x}{10}=\frac{15}{25}[/tex]Solve for x
[tex]x=10\cdot\frac{15}{25}=6[/tex]So, she uses 6 Betty Crocker
The remaining = 10 - 6 = 4
So, the percentage will be =
[tex]\frac{4}{10}\cdot100=40\%[/tex]So, the answer will be:
The percentage of chocolate does she have left = 40%