Given:
The weight of the truck is W = 500 N
The height is h = 2 m
The force applied is 200 N
To find
(a) The change in gravitational potential energy of the box when lifted into the truck.
(b) Work done when force is 200 N
Explanation:
(a) Initially, the box is at height h = 0 m
The final height of the box is h' = 2 m
The change in gravitational potential energy can be calculated by the formula
[tex]\Delta G.P.E\text{ =Wh'-Wh}[/tex]
On substituting the values, the change in gravitational potential energy will be
[tex]\begin{gathered} \Delta G.P.E.=\text{ 500}\times2-500\times0 \\ =1000\text{ J} \end{gathered}[/tex]
(b) The work done will be
[tex]\begin{gathered} W=Force\times displacement \\ =200\times2 \\ =400\text{ J} \end{gathered}[/tex]