2000-kg car experiences a braking force of 10,000 N and skids to a stop in 6 seconds. The speed of the car justbefore the brakes were applied was0 15O 45O 1.20 30© none of these

Respuesta :

First, calculate the decceleration experienced by the car, by using Newton Secon Law:

F = m*a

a = F/m

F: braking force = 10,000 N

m: mass of the car = 2000 kg

Replace the previous values into the expression for a:

a = 10,000N/2,000kg

a = 5 m/s^2

Next, use the following formula to find the speed of the car before the breaks were applied:

v = vo - at the second term is negative because the car is deccelerating

vo: initial velocity

v: final velocity = 0m/s

a: acceleration = 5 m/s^2

t: time = 6 s

Solve the equation above for vo and replace the values of the ohter parameters:

vo = v + at

vo = 0 m/s + (5 m/s^2)(6 s)

vo = 30 m/s

vo = 30 m/s is the speed of the car before the breaks were applied

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico