A 3.57 kg particle is located on the x-axis at xm = −8 m, and a 5.45 kg particle is on the x-axis at xM = 2.22 m. Find the coordinate of the center of mass of this two-particle system. Answer in units of m

Respuesta :

Answer:

The coordinate of the center of mass of this two-particle system is (-1.82 m,0).

Explanation:

Center of mass for n mases of system:

[tex]C.O.M=\frac{m_1x_1+m_2x_2......m_nx_n}{m_1+m_2...m_n}[/tex]

We have :Two-particle system.

On x-axis ,mass of object m = [tex]m_x=-8m[/tex]

m = 3.57 kg

Mass of object M = [tex]x_M=2.22 m[/tex]

M = 5.45 kg

[tex]C.O.M=\frac{mx_m+Mx_M}{m+M}[/tex]

[tex]=\frac{3.57 kg\times (-8 m)+5.45kg\times 2.22}{3.57 kg+5.45 kg}[/tex]

[tex]=-1.82 m[/tex]

The coordinate of the center of mass of this two-particle system is (-1.82 m,0).

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico