Respuesta :

The initial amount is, p = $1000.0

The final amount is, $1075.0

So the interest received is,

[tex]1075-1000=75[/tex]

The time period is 9 months. Converting it into years,

[tex]\frac{9}{12}=\text{0}.75\text{ years}[/tex]

We know that, the interest is calculated as,

[tex]I=\text{prt}[/tex]

Here, r is the rate of interset, t is the time period, p is the initial amount.

So the rate of interest can be calculted as,

[tex]r=\frac{I}{pt}=\frac{75}{1000\times0.75}=00.1[/tex]

The rate of interset is, 0.1%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico