A high-speed photograph of a club hitting a golf ball is shown in the figure below. The club was in contact with a ball, initially at rest, for about 0.0052 s. If the ball has a mass of 55 g and leaves the head of the club with a speed of 1.6 102 ft/s, find the average force exerted on the ball by the club.

Respuesta :

Given:

The time duration for which the club was in contact with the ball, t=0.0052 s

The mass of the ball, m=55 g=55×10⁻³ kg

The initial speed of the ball, u=0 m/s

The final speed with which the ball leaves the club, v=1.6×10² ft/s=48.77 m/s

To find:

The force exerted on the ball, F.

Explanation:

The acceleration of an object is the time rate of change of velocity.

Thus the acceleration of the ball is given by,

[tex]a=\frac{v-u}{t}[/tex]

On substituting the known values,

[tex]\begin{gathered} a=\frac{48.77-0}{0.0052} \\ =9378.8\text{ m/s}^2 \end{gathered}[/tex]

From Newton's second law of motion,

[tex]F=ma[/tex]

On substituting the known values,

[tex]\begin{gathered} F=55\times10^{-3}\times9378.8 \\ =515.8\text{ N} \end{gathered}[/tex]

Final answer:

Thus the average force exerted on the ball is 515.8 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico