Respuesta :

Solution:

Given the circumference, C, of a circle;

[tex]\begin{gathered} C=2\pi r \\ \\ C=132mm,\pi=3.14 \\ \\ r=\frac{C}{2\pi} \\ \\ r=\frac{132}{2(3.14)}mm \\ \\ \end{gathered}[/tex]

Thus, the area, A is;

[tex]\begin{gathered} A=\pi r^2 \\ \\ A=3.14(\frac{132}{6.28})^2 \\ \\ A=1387.26mm^2 \end{gathered}[/tex]

ANSWER:

[tex]A=1387.26mm^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico