how much do students pay, on average, for textbooks during the first semester of college?! from a random sample of 400 students, the mean cost was found to be 375.75, and the sample standard deviation was 37.89. assuming that the population is normally distributed, find the margin of error of a 95% confidence interval for the population mean.

Respuesta :

The margin of error is 3.71 and confidence interval is (350.04,361.46).

What is normal distribution?
This same probability density function for just a continuous random variable inside a system defines the Normal Distribution. Let's assume that X is the random variable and that f(x) is the probability density function. In order to determine the probability of the random variable X, it defines a function that is integrated between both the range as well as interval (x to x + dx) while taking into account values among x and x+dx.

f(x) ≥ 0 ∀ x ϵ (−∞,+∞)

And -∞∫+∞ f(x) = 1

What is margin of error?
The level of error in results from surveys using random sampling is known as the margin of error. A higher error margin in statistics denotes a lower likelihood of relying on a survey's or poll's findings, meaning that there will be less confidence in the results' ability to accurately represent a population.

Given,

Sample size = 400

Mean = $357.75

Standard deviation = $37.89

At 95% confidence level, z = 1.96

We first find the margin of error.

Margin of error is given by

z ×σ/[tex]\sqrt{n}[/tex]

= 1.96 ×37.89/20

=3.71.

95% confidence interval would be

x ± margin of error

= 375.75 ± 3.71

= (350.04,361.46)


To know more about normal distribution and margin of error, visit:
https://brainly.com/question/13983991
#SPJ4

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico