1. Three jelly donuts and two glazed donuts cost $1.30. One jelly donut costs $ 0.10 lessthan two glazed doughnuts. What is the cost of one jelly doughnut and the cost ofone glazed doughnut?

Respuesta :

The first step to solve the present question is to write the sentences in math form.

The first becomes the following:

[tex]3J+2G=1.30[/tex]

where J stands for the value of a single jelly donut while G is the value of one glazed donut. Following this we now write the second sentence:

[tex]J=2G-0.10[/tex]

Now, we can substitute the expression we found in the second sentence for the value of J into the first equation. This will allow us to determine the value of a single glazed donut.

[tex]\begin{gathered} 3(2G-0.10)+2G=1.30 \\ 6G-0.30+2G=1.30 \\ 8G=1.30+0.30=1.60 \\ G=\frac{1.60}{8}=0.20 \end{gathered}[/tex]

From the above-developed solution, we are able to say that the price for a single glazed donut is:

G = $ 0.20

Now, we can substitute this value into the second equation to find the value for a single jelly donut, just as follows:

[tex]\begin{gathered} J=2\times0.20-0.10 \\ J=0.40-0.10 \\ J=0.30 \end{gathered}[/tex]

Now, we are able to conclude that the price for a single Jelly donut is:

J = $ 0.30

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico