Respuesta :

1) List the quantities.

Sample: 2.1*10^24 particles

Formula: C6H12O6

2) Convert the number of particles to moles of C6H12O6

1 mol = 6.022*10^23

[tex]mol\text{ }C_6H_{12}O_6=2.1*10^{24}\text{ }particles*\frac{1\text{ }mol\text{ }C_6H_{12}O_6}{6.022*10^{23}\text{ }particles}=3.5\text{ }mol\text{ }C_6H_{12}O_6[/tex]

3) Convert moles of C6H12O6 to moles of C6H12O6.

The molar mass of C6H12O6 is 180.1559 g/mol.

[tex]g\text{ }C_6H_{12}O_6=3.5\text{ }mol\text{ }C_6H_{12}O_6*\frac{180.1559\text{ }g\text{ }C_6H_{12}O_6}{1\text{ }mol\text{ }C_6H_{12}O_6}=630.5\text{ }g\text{ }C_6H_{12}O_6[/tex]

2.1*10^24 molecules of C6H12O6 are equal to 630.5 g C6H12O6.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico