Use the data from the following figures to answer the questions below.
SUBSTANCE
DENSITY_9
cm
cork
0.22
water
1.0
sugar
1.6
aluminum
2.7
79
gold
19.3
02000 Ossewwe, in
The cube has a mass of 72.9 g.
iron
3 cm
3 cm
3 cm
2008 Ogsewu, in
What is its density in g/cm?
What substance is it?

Use the data from the following figures to answer the questions below SUBSTANCE DENSITY9 cm cork 022 water 10 sugar 16 aluminum 27 79 gold 193 02000 Ossewwe in class=

Respuesta :

Answer:

2.7g/cm³

Aluminum

Explanation:

Given parameters:

Mass of the cube  = 72.9g

Unknown:

Density of the cube = ?

Solution:

To solve this problem, we need to find the density of the cube. The mass is given and the dimensions of the solid figure.

Now;

       Density is the mass per unit volume of a substance

     Density  = [tex]\frac{mass}{volume}[/tex]  

Volume of the cube  = L³  = 3³   = 27cm³

So;

     Density  = [tex]\frac{72.9}{27}[/tex]   = 2.7g/cm³

The body is aluminum because it has a density of  2.7g/cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico