ANSWER:
4:56 P.M.
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
We have that the departure time is 12:40 P.M.
First we must calculate the total time spent, both in the movie and in the soccer game, like this:
[tex]2\text{ h+10 min + 2 h +6 min =4 h 16 min}[/tex]Which means that the time after finishing playing soccer would be 4 hours and 16 minutes later, that is:
[tex]\begin{gathered} 12\text{ h + 4 h + 40 min + 16 min = 16 h + 56 min } \\ \text{16 h + 56 min }=4\colon56P\mathrm{}M\text{.} \end{gathered}[/tex]The time would be at 4:56 P.M.