Respuesta :

ANSWER:

3.47 x 10^8 J

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

Given:

Charge (q) = 754.67 kC = 754670 C

Voltage (V) = 459.84 V

We can calculate the work as follows:

[tex]\begin{gathered} V=\frac{W}{q} \\ \\ W=V\cdot q \\ \\ \text{ We replacing:} \\ \\ W=459.84\cdot754670 \\ \\ W=347027452.8\text{ J} \\ \\ W=3.47\cdot10^8\text{ J} \end{gathered}[/tex]

Work is equal to 3.47 x 10^8 joules.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico