The coils in a motor have a resistance of 0.14 Ω and are driven by an EMF of 62 V.
The back EMF induced in the motor is 37 V. Calculate the difference in power
required by the motor at start up and at operating speed

Respuesta :

The difference in the power required by the motor at start up and at operating speed is 9778.57

What is power?

This is defined as the rate in which energy is consumed. Electrical power is expressed mathematically as:

Power (P) = voltage (V) × current (I)

P = IV

Power = square voltage (V²) / resistance ®

P = V² / R

How to determine the power by the EMF

  • Voltage (V) = 37 V
  • Resistance (R) = 0.14 Ω
  • Power by EMF (P₁) =?

P = V² / R

P₁ = 62² / 0.14

P₁ = 27457.14 watts

How to determine the power by the back EMF

  • Voltage (V) = 62 V
  • Resistance (R) = 0.14 Ω
  • Power by back EMF (P₂) =?

P = V² / R

P₂ = 37² / 0.14

P₂ = 9778.57 watts

How to determine the power difference

  • Power by EMF (P₁) = 27457.14 watts
  • Power by back EMF (P₂) = 9778.57 watts
  • Difference in power =?

Difference = P₁ - P₂

Difference in power = 27457.14 - 9778.57

Difference in power = 17678.57 watts

Learn more about electrical power:

https://brainly.com/question/64224

#SPJ1

ACCESS MORE