Respuesta :
The 95% confidence interval for the mean efficiency of the given batch of motors is 0.885 [tex]\pm[/tex] 0.418 and 41 motors should be tested to cut the confidence interval to one-third
The 95% confidence interval
The given parameters are:
- Mean, [tex]\mu[/tex] = 88.5%
- Standard deviation, [tex]\sigma[/tex] = 0.5
- Sample size, n = 8
Here, n is less than 30.
So, we use the t-score
At 95% confidence interval and n = 8, the t-score is:
t = 2.365
So, we have:
[tex]CI = \mu \pm t\frac{\sigma}{\sqrt n}[/tex]
So, we have:
[tex]CI = 88.5\% \pm 2.365 * \frac{0.5}{\sqrt {8}}[/tex]
[tex]CI = 88.5\% \pm \frac{1.1825}{\sqrt(8)}[/tex]
Evaluate the quotient
CI = 88.5% [tex]\pm[/tex] 0.418
Express percentage as decimal
CI = 0.885 [tex]\pm[/tex] 0.418
Hence, the 95% confidence interval for the mean efficiency of the given batch of motors is 0.885 [tex]\pm[/tex] 0.418
The number of motors to be tested
When the interval is cut into one third, we have:
[tex]CI = \frac 13 * (0.885 \pm 0.418)[/tex]
Evaluate
[tex]CI = (0.885 \pm \frac 13 *0.418)[/tex]
[tex]CI = (0.885 \pm 0.139)[/tex]
Recall that:
[tex]CI = \mu \pm t\frac{\sigma}{\sqrt n}[/tex] or [tex]CI = \mu \pm z\frac{\sigma}{\sqrt n}[/tex]
Here, we use the z-score i.e.
[tex]CI = \mu \pm z\frac{\sigma}{\sqrt n}[/tex]
By comparison, we have:
[tex]z\frac{\sigma}{\sqrt n} = 0.139[/tex]
Substitute [tex]\sigma[/tex] = 0.5 and z = 1.960
[tex]1.96 * \frac{0.5}{\sqrt n} = 0.139[/tex]
Evaluate the product
[tex]\frac{0.98}{\sqrt n} = 0.139[/tex]
Solve for [tex]\sqrt n[/tex]
[tex]\sqrt n = \frac{0.98}{0.139}[/tex]
Evaluate the quotient
[tex]\sqrt n = 7.1[/tex]
Square both sides
n = 49
The initial sample size is 8.
Subtract 8 from 49
Difference = 49 - 8
Difference = 41
Hence, 41 motors should be tested to cut the confidence interval to one-third
Read more about confidence intervals at:
https://brainly.com/question/15712887
#SPJ1