Base your answers to questions 8 and 9 on the information and diagram below and on your
knowledge of physics.
A ray of monochromatic light (f- 5.09 x 10^14 Hz) passes from medium X into air. The angle of
incidence of the ray in medium X is 25°, as shown.
8. Using a protractor, measure and record the angle of refraction in the air, to the nearest degree.
9. Calculate the absolute index of refraction of medium X.
10. Base your answer to the following question on the information below.
A student plucks a guitar string and the vibrations produce a sound wave with a frequency of
650 hertz.
Calculate the wavelength of the sound wave in air at STP.

Respuesta :

A ray of monochromatic light passes from medium X into air. The refractive index of medium X is 1.52.

What is Snell's law?

It states that the ratio of sine of angle of incidence and angle of refraction is equal to the refractive index of second medium to the first medium.

sini/sinr = n₁/n₂

Given the angle of incidence i = 25 degrees, angle of refraction r =40 degrees, refractive index of air n₁ =1, then  refractive index of medium X is

n₂ = 1 x sin 40/sin25

n₂ = 1.52

Thus, the refractive index of medium X is 1.52.

Learn more about Snell's law.

https://brainly.com/question/10112549

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS