Answer: 181 kJ
Explanation:
The balanced chemical reaction is;
[tex]C_2H_5OH(l)+3O_2(g)\rightarrow 2CO_2(g)+3H_2Ol)[/tex] [tex]\Delta H=-555jJ[/tex]
To calculate the moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text {Molar mass}}=\frac{15.0g}{46.0g/mol}=0.326moles[/tex]
According to stoichiometry:
1 mole of [tex]C_2H_5OH[/tex] on complete combustion give= 555 kJ
Thus 0.326 moles of [tex]C_2H_5OH[/tex] on complete combustion give=[tex]\frac{555}{1}\times 0.326=181kJ[/tex]
Thus the enthalpy change for combustion of 15.0 g of ethanol is 181 kJ