Respuesta :
W = F * s
W = 100 * 10
W = 1000 J
In short, Your Answer would be 1000 Joules
Hope this helps!
W = 100 * 10
W = 1000 J
In short, Your Answer would be 1000 Joules
Hope this helps!
Answer: Work done by the tow truck is 1000 J
Explanation:
Work is defined as the amount of energy that is being transferred in order to move an object by an external force. It is expressed in joules.
The equation used to calculate amount of work done is:
[tex]W=F\times d[/tex]
where,
W = Work done = ? J
F = Force applied = 100 N
d = Displacement of the car = 10 m
Putting values in above equation, we get:
[tex]W=100\times 10=1000J[/tex]
Hence, work done by the tow truck is 1000 J