Hayhay1012
Hayhay1012 Hayhay1012
  • 30-01-2017
  • Mathematics
contestada

Adam spent $3.42 on orange juice. orange juice costs $0.12 per ounce. how many ounces of orange juice did adam buy?

Respuesta :

Boing0 Boing0
  • 30-01-2017
0.12 = 1 ounce. 12 goes into 342, 28.5 times. Your answer would be 28.5.
(3.42 divided by 0.12)
Answer Link

Otras preguntas

Name two towns that can be found in coastal plains
How did the presence of the french in north america affect britain and its colonies?
Why do the complex characters in Shakespeare's plays appeal to a wide audience? because the characters are based on European myths and legends because the chara
Gabriella said a triangle with an angle of 98 degrees was an obtuse angle. Cynthia said a triangle with an angle of 98 degrees was an acute triangle. Who is rig
Sarah says that overhead includes utility, rent, and salary costs. Jonas says that overhead includes liabilities and accounts payable. Who is correct?
Bradley completed 3/5 of his homework. What percent of his homework does he still need to complete?
If all of the diagonals are drawn from a vertex of a pentagon, how many triangles are formed?
.help me with this please thanks
This type of diabetes, formerly classified as juvenile-onset, occurs suddenly between the ages of 1 and 40, requiring insulin injections and a carefully control
Boys' play tends to come in bursts rather than in more extended, tranquil episodes, due in part to