The number of bags of flour and bags of sugar you can buy are respectively; 80 and 240 bags
Let bags of flour be x and let bags of sugar be y
You must buy three times as many bags of sugar as there is bags of flour.
Thus; 3x = y
Now, flour costs $6 per bag and sugar costs $4 per bag. Thus;
6x + 4y = 720
Thus;
6x + 3x = 720
9x = 720
x = 720/9
x = 80
y = 3 * 80 = 240
Read more about algebra at; https://brainly.com/question/723406