Respuesta :

Answer

One case of sprite costs 3 dollars, All four cases are $12. You can buy 16 cases of sprite with 48 dollars.

Step-by-step explanation:

How to get the cost for 1 case:

You have 4 cases of sprite which all four combined costs $12. You divide 12 by 4 and get 3.

How to get the amount of cases of sprite you can buy with $48:

divide 48 by 3 and you get 16. Why 3? Because 3 is the amount per case and 16 x 3 is 48. Thank me later!

Answer:

It costs $3 per case of Sprite

With 48 dollars, you could buy 16 cases.

Step-by-step explanation:

12/4 = 3    12 dollars divided buy 4 dollars each equals 3 dollars per case

48/3 = 16  48 dollars divided by 3 dollars per case equals 16 cases of sprite

ACCESS MORE
EDU ACCESS