Respuesta :
Answer
One case of sprite costs 3 dollars, All four cases are $12. You can buy 16 cases of sprite with 48 dollars.
Step-by-step explanation:
How to get the cost for 1 case:
You have 4 cases of sprite which all four combined costs $12. You divide 12 by 4 and get 3.
How to get the amount of cases of sprite you can buy with $48:
divide 48 by 3 and you get 16. Why 3? Because 3 is the amount per case and 16 x 3 is 48. Thank me later!
Answer:
It costs $3 per case of Sprite
With 48 dollars, you could buy 16 cases.
Step-by-step explanation:
12/4 = 3 12 dollars divided buy 4 dollars each equals 3 dollars per case
48/3 = 16 48 dollars divided by 3 dollars per case equals 16 cases of sprite