The value of entropy change (δs°) for this chemical reaction is equal to -620.4 J/molK.
The entropy change of a chemical reaction can be defined as the difference between the total entropy change that is associated with the products and the total entropy change for the reactants.
In Chemistry, the standard entropy of formation for the given chemical compounds and element are:
[tex]S_{O^2}= 205\;J/molK[/tex]
[tex]S_{C_2H_6}= 229.6\;J/molK[/tex]
[tex]S_{H_2O}= 69.9\;J/molK[/tex]
[tex]S_{CO_2}= 213.6\;J/molK[/tex]
Mathematically, the entropy change of a chemical reaction is given by this expression:
[tex]\Delta S_{rxn}=\sum [n \times products]-\sum [n \times reactants]\\\\\Delta S_{rxn}=\sum [4S_{CO_2}+ 6S_{H_2O}]-\sum [2S_{C_2H_6}+ 7S_{O_2}]\\\\\Delta S_{rxn}=\sum [(4\times 213.6) + (6 \times 69.9)]-\sum [(2\times 229.6) + (7 \times 205)]\\\\\Delta S_{rxn}=\sum [854.4 + 419.4]-\sum [459.2 +1435]\\\\\Delta S_{rxn}=\sum [1273.8]-\sum [1894.2]\\\\\Delta S_{rxn}=-620.4\;J/molK[/tex]
Read more on entropy change here: https://brainly.com/question/15878720