DollyCicOs
DollyCicOs DollyCicOs
  • 30-01-2022
  • Mathematics
contestada


[tex]\qquad\huge\underline{\boxed{\sf \: Question}}[/tex]
Easy one ~

no plagiarism nd spammers kindle stay out :) ​

texqquadhugeunderlineboxedsf QuestiontexEasy one no plagiarism nd spammers kindle stay out class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 30-01-2022

So here's gives that

total weight of 25 bags = 50 x 25

= 1250

total cost of 25 bags weighing 50 kg is = 15000

cost of 1 kg = 15000 ÷ 1250 = 12

now total weight of 15 bags weighing 30 kg = 450

cost per kg = 12

cost of 15 bags weighing 30 each = 450 x 12

Answer = 5400 rupees.

Answer Link

Otras preguntas

In the figure, ΔABC ~ ΔDEF. Solve for x.
does the sentence "Jewish immigrants to our country has made many contributions" show proper subject/verb agreement
What were some of the pluses and minuses about traveling west?
Why are glass cylinders provided over plastic cylinders
how did the perception of the pharaoh by his subjects reinforce the type of Egyptian government
-3(2r+7)=3 solve for r
If f(2)=pi+7 then f^-1(pi+7)=?
Where only men were allowed to act in the Grecian amphitheaters of the fifth century ?
lo que es la capital de ruusin
If you have two drums and for flutes write each ratio as a fraction in simplest form