Answer:
Its 67.2l
Explanation:
In your case, 3 moles of gas will occupy 3 times more volume than 1 mole of gas. 3 moles ⋅ 22.4 L 1 mole = 67.2 L Likewise, 0.5 moles will occupy half the volume 1 mole occupies
[tex]\qquad \qquad\huge \underline{\boxed{\sf Answer}}[/tex]
Here's the solution ~
[tex]\qquad \sf \dashrightarrow \: 1 \: mole = 22.4 \: L[/tex]
[tex]\qquad \sf \dashrightarrow \: 3 \: mole s=3 \times 22.4 \: L[/tex]
[tex]\qquad \sf \dashrightarrow \: 3 \: mole s=67.2 \: L[/tex]
So, correct answer is option a)