Determine the work done by 2. 00 kg of water when it is all boiled to steam at 100 ∘c. Assume a constant pressure of 1. 00 atm.

Respuesta :

The work done by the water at the constant pressure is [tex]-4.52 \times 10^6 \ J[/tex].

Heat required to boil the water

The heat required to boil the water is calculated as follows;

[tex]Q = mL_v\\\\[/tex]

where;

  • [tex]L_v[/tex] is the heat of vaporization of water = 22.6 x 10⁵ J/kg
  • m is mass of water

[tex]Q = 2 \times 22.6 \times 10^5\\\\Q = 4.52 \times 10^6 \ J[/tex]

Work done by the water

The work done by the water at the constant pressure is equal to the heat gained by the water.

[tex]W = - \Delta H\\\\W = -4.52 \times 10^6 \ J[/tex].

Learn more about first law of thermodynamics here: https://brainly.com/question/2965070

ACCESS MORE
EDU ACCESS