Respuesta :
The molarity, amount and volumes required are:
- molarity = 20.0 M
- Molarity = 0.6 M
- Molarity = 0.5 M
- Molarity= 17.9 M
- mass of potassium iodide = 33.2 g
- Volume of water needed = 0.30 L or 300 mL
- Volume of water needed = 0.383 L or 383 mL
What is molarity of a solution?
Molarity of a solution is defined as the number of moles of a solute dissolved in a given volume in litres of the solution.
- Molarity of a solution = number of moles/volume in L
- Number of moles = mass/molar mass
Molarity of 2.0 moles of potassium iodide are dissolved into 0.10 L.
molarity = 2/0.1
molarity = 20. M
Molarityof 10 grams of potassium iodide dissolved into 100 mL
molarity mass of potassium iodide = 166 g/mol
100 mL = 0.1 L
number of moles = 10/166 = 0.06 moles
Molarity = 0.06/ 0.1
Molarity = 0.6 M
.
Molarityof 0.427 moles of aluminum carbonate dissolved into 0.855 L of water.
Molarity = 0.427/0.855
Molarity = 0.50 M
Molarity of 2340 grams of aluminum carbonate dissolved to make 1500 mL of solution.
1500 mL = 1.5 L
molar mass of aluminium carbonate = 87 g/mol
number of moles = 2340/87 = 26.9 moles
Molarity= 26.9/1.5
Molarity = 17.9 M
How many grams of potassium iodide will need to be dissolved to make a 100 mL of a 2.0 M solution?
100 mL = 0.1 L
molarity = 2.0
number of moles = 2.0 × 0.1 = 0.2 moles
molar mass of potassium iodide = 166 g/mol
mass = number of moles × molar mass
mass = 0.2 × 166
mass of potassium iodide = 33.2 g
How much water is required to make a 0.5 M solution with 25.0 grams of potassium iodide?
Number of moles of potassium iodide = 25/166 = 0.15 moles.
Volume = number of moles/molarity
Volume of water needed = 0.15/0.6
Volume of water needed = 0.30 L or 300 mL
How many L do you need to dissolve 10.0 grams of aluminum carbonate into a 0.3 M solution?
Number of moles of aluminium carbonate = 10/87 = 0.115 moles.
Volume = number of moles/molarity
Volume of water needed = 0.115/0.3
Volume of water needed = 0.383 L or 383 mL
Therefore, the molarity, amount and volumes required are:
- molarity = 20.0 M
- Molarity = 0.6 M
- Molarity = 0.427/0.855
- Molarity= 17.9 M
- mass of potassium iodide = 33.2 g
- Volume of water needed = 0.30 L or 300 mL
- Volume of water needed = 0.383 L or 383 mL
Learn more about molarity at: https://brainly.com/question/2927540