The potential difference between the initial and final point is 3.0 V.
The given parameters:
The potential difference between the initial and final point is calculated as follows;
[tex]E = \frac{V}{d} \\\\\frac{V_1}{d_1} = \frac{V_2}{d_2}[/tex]
where:
[tex]d_2[/tex] is the distance of the electron between the positive and negative plate
[tex]0.1 + d_2 + 0.05 = 0.2\\\\d_2 + 0.15 = 0.2\\\\d_2 = 0.2 - 0.15\\\\d_2 = 0.05 \ m[/tex]
[tex]V_2 = \frac{V_1d_2}{d_1} \\\\V_2 = \frac{12 \times 0.05}{0.2} \\\\V_2 = 3.0 \ V[/tex]
Thus, the potential difference between the initial and final point is 3.0 V.
Learn more here:https://brainly.com/question/1494836