nathangreen04855 nathangreen04855
  • 19-10-2021
  • Mathematics
contestada

express the revenue equation in terms of price given the demand function.

a. q= -900p + 120,000


b. q= -900p + 120,000

Respuesta :

Lashantikeenon15 Lashantikeenon15
  • 19-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

718.521 rounded to the nearest one
April works at the grocery store. She needs to move a heavy crate of bananas (m = 65 kg) to the produce section. She drags the crate along the floor by applying
PLZ ANSWER THIS SCREENSHOT
mmilinuSubtract - 3x2 + 4x + 10 from 2x2 – 2x​
Mrs.Cady constructs a cube with 1331 magnetic blocks. Then 256 students at her school and 388 students at another school each make an identical cube. How many m
What is an equation of the line that passes through the point (-2, 1) and is parallel to the line whose equation is 4x-2y=8?
Raise the fraction to the highest term 1/5 to 15ths=
Zoe writes the coordinate pairs(3,5) and (4,8). she then writes a third coordinate pair, but hides its values. Zoe says you can look at it and y-coordinate, but
I costs $36 for 4 movie tickets, What is Ovie tickets, What is the unit price of each ticket I
How many grams are in 1.3 decigrams?
ACCESS MORE