To reach her destination, Jeanette must drive 90 miles. If she drives 5 miles every 7 minutes, how long will it take her to reach her destination?

Question 3 options:

2 hours and 10 minutes


2 hours and 2 minutes


2 hours and 6 minutes


2 hours and 12 minutes


2 hours and 15 minutes

Respuesta :

Answer:

2 hours 6 minutes

Step-by-step explanation:

Divide 90 miles by 5 miles

90 ÷ 5 = 18

That is there are 18- 5 mile sections

Each 5 mile section takes 7 minutes , then

18 × 7 = 126 minutes = 2 hours 6 minutes

If 5 miles take 7 mins,
Then 90 miles will take 90 * 7 / 5
=630/5
= 126 minutes
= 2hrs 6 mins
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico