A metal piece 2cm x 5cm x 1cm in dimensions has a density of 7 g / cm3, what is its mass?
Option 1 70g
Option 2 0.70g
Option 3 75g
Option 4 7kg

Respuesta :

Answer:

70 g

Explanation:

use formula

volume of metal(v) = length ×breadth×height

= 2×5×1

=10 cm^3

density =7 g/cm^3

now

density = mass / volume

7= m / 10

m =7×10

m = 70cm^3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico