Respuesta :
The empirical formula of the compound (TiₓOᵧ) is Ti₃O₅
The balanced equation is
3TiO₂ + H₂ —> Ti₃O₅ + H₂O
We'll begin by calculating the number of mole in 2.024 g of TiO₂. This can be obtained as follow:
Molar mass of TiO₂ = 47.87 + (16×2)
= 79.87 g/mol
Mass of TiO₂ = 2.024 g
Mole of TiO₂ =?
Mole = mass / molar mass
Mole of TiO₂ = 2.024 / 79.87
Mole of TiO₂ = 0.0253 mole
Next, we shall determine the number of mole of Ti in 0.0253 mole of TiO₂. This can be obtained as follow:
1 mole of TiO₂ contains 1 mole of Ti.
Therefore,
0.0253 mole of TiO₂ will also contain 0.0253 mole of Ti.
Next, we shall determine the number of mole of Ti in TiₓOᵧ.
The number of mole of Ti in TiO₂ is the same in TiₓOᵧ.
Thus, the number of mole Ti in TiₓOᵧ is 0.0253 mole.
Next, we shall determine the mass of 0.0253 mole of Ti. This can be obtained as follow:
Mole of Ti = 0.0253 mole
Molar mass of Ti = 47.87 g/mol
Mass of Ti =?
Mass = mole × molar mass
Mass of Ti = 0.0253 × 47.87
Mass of Ti = 1.212 g
Next, we shall determine the mass of oxygen, O in 1.889 g of TiₓOᵧ. This can be obtained as follow:
Mass of TiₓOᵧ = 1.889 g
Mass of Ti = 1.212 g
Mass of O =?
Mass of O = (Mass of TiₓOᵧ) – (Mass of Ti)
Mass of O = 1.889 – 1.212
Mass of O = 0.677 g
Finally, we shall determine the empirical formula of the compound (TiₓOᵧ). This can be obtained as follow:
Mass of Ti = 1.212 g
Mass of O = 0.677 g
Empirical formula =?
Ti = 1.212 g
O = 0.677 g
Divide by their molar mass
Ti = 1.212 / 47.87 = 0.0253
O = 0.677 / 16 = 0.0423
Divide by the smallest
Ti = 0.0253 / 0.0253 = 1
O = 0.0423 / 0.0253 = 1.67
Multiply by 3 to express in whole number
Ti = 1 × 3 = 3
O = 1.67 × 3 = 5
Therefore, the empirical formula of the compound (TiₓOᵧ) is Ti₃O₅
The balanced equation is
3TiO₂ + H₂ —> Ti₃O₅ + H₂O
Lean more: https://brainly.com/question/11185156