Nellynumber6
Nellynumber6 Nellynumber6
  • 29-08-2015
  • Mathematics
contestada

a 96-oz jar costs 4.80 at what price should a 128-oz jar be

Respuesta :

konrad509
konrad509 konrad509
  • 29-08-2015
96 oz. - 4.80
128 oz. - x

[tex]x=\dfrac{128\cdot4.80}{96}=6.4[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

ANYTHING THAT CAN HELP PLEASE ITS WORTH 35 POINTS !!! Imagine that you are a common person living in a region conquered by the Mongols. How have these invasi
How many quarters can you get for a five dollar bill
Simplify: 30 - 23 × 3
One factor that made Eisenhower a good choice for president was: a lack of military experience his experience in diplomatic relations a fervor for war a lack of
which of the following actions is most similar to one taken by great Britain early in the Industrial revolution
What do Francis bacon do
1 pint is 16 ounces and costs $3.98, 1 quart is 32 ounces and costs $5.98, what is the unit rate to the nearest cent per ounce for each size?
what city in France was originally a greek city state
What is the mean median and mode of 99, 69, 96, 69, 78. Round to the nearest tenth if necessary
How did the invention of the compass and the astrolabe contribute to European expansion?
ACCESS MORE