The diameter of the hose is 6.34 cm.
"Your question is not complete, it seems to be missing the following information";
the flow rate of water in the pipe is 0.012 m³/s
The given parameters;
Volumetric flow rate is directly proportional to the product of the area of the hose through which the water flows and the velocity of the water flowing through the hose.
Q = Av
where;
Q is the volumetric flow rate
A is the area of the hose
v is the velocity of flow
The area of the hose is calculated as follow;
[tex]A = \frac{Q}{v} \\\\A = \frac{0.012}{3.8} \\\\A = 0.00316 \ m^2[/tex]
The diameter of the hose is calculated as follows;
[tex]A = \frac{\pi D^2}{4} \\\\\pi D^2 = 4A\\\\D^2 = \frac{4 \times A}{\pi} \\\\D = \sqrt{\frac{4 \times A}{\pi} } \\\\D = \sqrt{\frac{4 \times 0.00316}{\pi} } \\\\D = 0.0634 \ m\\\\D = 6.34 \ cm[/tex]
Thus, the diameter of the hose is 6.34 cm.
Learn more here: https://brainly.com/question/15061170