Respuesta :
The motion of an object that is due to only gravity is a falling free fall motion
The values of the motion of the rocks are;
- (a) The difference in the time the rocks spends in the air, is 1 second
- (b) The velocity of each rock as it strikes the ground, is 24.5 m/s each
- (c) The distance between the rocks 0.5 seconds after they are thrown is 4.9 meters
The reason the above values are correct are as follows;
The known parameters are;
The height from which the two students throw the rock, h₀ = 29.4 m
Direction and speed with which one throws the rock, u₁ = 4.9 m/s, downwards
Direction and speed with which the second throws the rock, u₂ = 4.9 m/s, upwards
Required:
(a) The difference in the time each rock spends in the air;
Solution:
The kinematic equation for distance travelled, s, is given as follows;
[tex]h = h_0 + u\cdot t - \dfrac{1}{2} \cdot g \cdot t^2[/tex]
When the rock reaches the ground, h = 0, we get:
For the rock thrown downwards
[tex]0 = 29.4 - 4.9\cdot t - \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times t^2[/tex]
0 = 29.4 - 4.9·t - 4.9·t²
0 = 4.9×(6 - t - t²) = -4.9×(t² + t - 6) = -4.9×((t + 3)·(t - 2))
Therefore, t₁ = -3, or 2
Therefore, the time it takes the rock to land is 2 seconds
For the rock thrown upwards
[tex]0 = 29.4 + 4.9\cdot t - \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times t^2[/tex]
0 = 29.4 + 4.9·t - 4.9·t²
0 = 4.9×(6 + t - t²) = -4.9×(t² - t - 6) = -4.9×((t - 3)·(t + 2))
Therefore, t₂ = 3, or -2
Therefore, the time it takes the rock to land is 3 seconds
The difference in the time the rocks spends in the air, is t₂ - t₁
t₂ - t₁ = 3 - 2 = 1 seconds
The difference in the time the rocks spends in the air, is 1 second
b) To calculate the velocity of each rock as it strikes the ground
Solution:
Taking downward motion as positive, we have;
v = u + g·t
For the rock thrown downwards
v₁ = 4.9 + 9.8×2 = 24.5
The velocity of each rock as it strikes the ground, v₁ = 24.5 m/s
For the rock thrown upwards
v₂ = -4.9 + 9.8×3 = 24.5
The velocity of each rock as it strikes the ground, v₂ = 24.5 m/s
c) The distance between the rocks 0.5 seconds after they are thrown
Solution:
The location of the rock thrown downwards 0.5 second after it is thrown is given as follows;
[tex]s_{(1, \, 0.5)} = 29.4 - 4.9\times 0.5 - \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times 0.5^2 = 25.725[/tex]
The rock thrown downwards is 25.725 m above the ground, 0.5 seconds after it is thrown
The location of the rock thrown upwards 0.5 second after it is thrown is given as follows;
[tex]s_{(2, \, 0.5)} = 29.4 + 4.9\times 0.5 - \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times 0.5^2 = 30.625[/tex]
The rock thrown upwards is 30.625 m above the ground, 0.5 seconds after it is thrown
The distance between the rocks is [tex]s_{(2, \, 0.5)} - s_{(1, \, 0.5)} =30.625 - 25.725 = 4.9[/tex]
Therefore, the distance between the rocks 0.5 seconds after they are thrown is 4.9 meters
Learn more about free fall motion here:
https://brainly.com/question/2142539