naveennannaka
naveennannaka naveennannaka
  • 17-09-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

Anna bought a box of blueberries for £7. She used 700 grams for a cheesecake and she has 450 grams left. How much did the blueberries cost per 100 grams?

Respuesta :

schoolacc661 schoolacc661
  • 17-09-2021

Answer:

12 dollars per gram

1200/100 = 12 12x100=1200

Answer Link

Otras preguntas

Which is NOT an energy type?
What did the election of 1856 show? Check all that apply
Phoebe, a sales representative, is so excited during her sales presentation that she does not hear the customer's question correctly. She gives a brief, inappro
What effect does dropping the sandbag out of the cart at the equilibrium position have on the amplitude of your oscillation? View Available Hint(s) What effect
Acute △ABC with angles α, β, and γ is inscribed in a circle. Tangents to the circle at points A, B, and C intersect in points M, N, and P. Find measures of angl
Alaskan Salmon are fished extensively to serve in restaurants. However, there are limits to how many and the size of fish which are allowed to be kept. Generall
The diploid number of a roundworm species is 4. Assuming there is no crossover, and random segregation of homologs during meiosis, how many different possible c
Factor the expression: 16x^2 - 16xy^3 + 4y^6
Help ASAP ! Show work
Please help me with these English questions 10 points!!! I will give brainliest!!!!! Brainliest to the first person to answer!!!!!!!!!!