Respuesta :
We have that the speed of the spaceship must be
[tex]V=2.47m/s[/tex]
From the Question we are told that
Mass [tex]8.7*10^{17} kg[/tex]
Positive charge of 4400 C
Spaceship mass m_s=3.3* 10^5 kg
Solar wind has given their spaceship a charge of -1.2 C.
Diameter d=8300-km-diameter
Generally the equation for the force of attraction is mathematically given as
[tex]v^2=\frac{Gm}{r}+\frac{kQq}{rm}\\\\v^2=\frac{6.67*10^{-11}*8.7*10^{17}}{9.5*10^5}}+\frac{9*10^9*4400*-1.2}{9.5*10^5*3.3*10^{15}}[/tex]
[tex]V=2.47m/s[/tex]
For more information on this visit
https://brainly.com/question/21811998
The speed will be "6.98 m/s". A complete solution is provided below.
The given values are:
Mass of asteroid,
- M = [tex]8.7\times 10^{17}[/tex] kg
Mass of spaceship,
- m = [tex]3.3\times 10^{5}[/tex] kg
Charge,
- [tex]q_1=4400 \ C[/tex]
- [tex]q_2=1.2 \ C[/tex]
As we know,
→ [tex]F_G +F_E = \frac{mv^2}{R}[/tex]
or,
→ [tex]\frac{GMm}{R_2} +\frac{kq_1 q_2}{R_2}=\frac{mv^2}{R}[/tex]
By putting the given values, we get
→ [tex]\frac{6.67\times 10^{-11}\times 8.7\times 10^{17}\times 3.3\times 10^5}{\frac{8.3\times 10^6}{2} } +\frac{9\times 10^9\times 4400\times 1.2}{\frac{8.3\times 10^6}{2} } = 3.3\times 10^5\times v^2[/tex]
→ [tex]v=6.98 \ m/s[/tex]
Learn more:
https://brainly.com/question/15687338