Respuesta :
Answer:
The change is of -1.3 percentage points.
Step-by-step explanation:
The humidity is currently 56% and falling at a rate of 4 percentage points per hour.
This means that after n hours the humidity is of:
[tex]H(n) = 56 - 4n[/tex]
Estimate the change in humidity over the next 20 minutes.
It currently is 56%.
20 minutes is 20/60 = 1/3 of an hours, so:
[tex]H(\frac{1}{3}) = 56 - 4\frac{1}{3} = 54.7[/tex]
Change:
54.7 - 56 = -1.3
The change is of -1.3 percentage points.
The change in humidity over the next 20 minutes falling at a rate of 4 percentage points per hour is -1.3.
The humidity is currently 56% and falling at a rate of 4 percentage points per hour.
What is the formula used to determine the change in humidity?
The change is determined by the small about of humidity changes x to x+h, so the output of x+h is the value of f at x plus the approximate change in f, that is
[tex]\rm f(x+h) =f(x) + f'(x) \times h[/tex]
f(x)= 56%
20 minutes is 20/60 = 1/3 of an hours
So, The change in humidity is
[tex]f'(x) = 4 \times 1/3[/tex]
f'(x) = 1.3
Here, it is falling at the rate of 4% point per hour so we will take it as negative as -1.3.
Learn more about changes in humidity;
https://brainly.com/question/14363655