The half life of a radioactive isotope refers to the time taken for half of the number of original number of atoms present in the sample to decay.
The equation below gives the number of atoms present at time t
[tex]N=Noe^-kt[/tex]
N = Number of atoms present at time t
No = Number of atoms initially present
k = decay constant
t = time taken
Given that;
t1/2 = 0.693/k
where t1/2 = half life
k = 0.693/t1/2
k = 0.693/ 55.6 s
k = 0.0125 s-1
Substituting values;
N = 16,000 e^-0.0125(0)
N = 16,000 atoms
At 50 s
N = 16,000 e^-0.0125(50)
= 8564 atoms
At 100 s
N = 16,000 e^-0.0125(100)
= 4584 atoms
At 200 s
N = 16,000 e^-0.0125(200)
= 1313 atoms
https://brainly.com/question/2998270