Suppose a large shipment of telephones contained 21% defectives. If a sample of size 498 is selected, what is the probability that the sample proportion will differ from the population proportion by less than 3%

Respuesta :

Answer:

[tex]P(-3\% < x < 3\%) = 0.901[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]p = 21\%[/tex]

[tex]n = 498[/tex]

Required

[tex]P(-3\% < x < 3\%)[/tex]

First, we calculate the z score

[tex]z = \sqrt{p * (1 - p)/n}[/tex]

[tex]z = \sqrt{21\% * (1 - 21\%)/498}[/tex]

[tex]z = \sqrt{21\% * (79\%)/498}[/tex]

[tex]z = \sqrt{0.1659/498}[/tex]

[tex]z = \sqrt{0.000333}[/tex]

[tex]z = 0.0182[/tex]

So:

[tex]P(-3\% < x < 3\%) = P(-3\%/0.0182 < z <3\%/0.0182)[/tex]

[tex]P(-3\% < x < 3\%) = P(1.648 < z <1.648)[/tex]

From z probability, we have:

[tex]P(-3\% < x < 3\%) = 0.901[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico