contestada

What is the distance between the motion sensor and the object?
The motion sensor acts as a transmitter, when it sends out pulses, and as a receiver, when it listens for echoes. The delay t between sending a pulse and receiving the echo is equal to 8.8 ms (=0.0088 s). The air temperature id 20 degrees Celsius.

Respuesta :

Answer:

1.5092 m

Explanation:

Time taken by the wave for the round trip is 8.8 ms

Velocity of sound at 20 degrees Celsius is 343 m/s

The distance to the object will be given by the one way trip

Time taken for one way trip is

[tex]\dfrac{8.8}{2}=4.4\ ms[/tex]

Distance is given by

[tex]Distance=Speed\times time\\\Rightarrow Distance=343\times 4.4\times 10^{-3}\\\Rightarrow Distance=1.5092\ m[/tex]

The distance between the motion sensor and the object is 1.5092 m

The distance between the motion sensor and the object is 1.5092 m

What is a motion sensor?

The motion sensor serves as a transmitter for pulses when it sends out pulses, and as a receiver, when it listens for echoes.

From the parameters given:

  • The time delay = 0.0088 s
  • The speed of sound (s) = 343 m/s
  • The temperature of air = 20° C

The distance traveled by the signal is:

d = s × Δ t

d = 343 m/s × 0.0088s

d = 3.0184 m

Provided that the distance is the circular trip between the motion sensor and the object,

Therefore, we can conclude that the distance between the motion sensor and the object will be equal to half the distance traveled by the signal.

i.e.

= 3.0184 m/2

= 1.5092  m

Learn more about motion sensors here:

https://brainly.com/question/13478226

ACCESS MORE
EDU ACCESS