The Anthony Company normally takes 30 days to pay for its average daily credit purchases of $2,000. It has average daily sales of $3,000, and collects accounts in 25 days. What is its net credit position

Respuesta :

Answer:

The answer is "15000".

Explanation:

Receivable account [tex]=3000\times 25 =75000\\\\[/tex]

Payable account [tex]= 2000\times 30=60000\\\\[/tex]

Calculating the net credit position =Receivable account - Payable account  

                                                         [tex]=75000-60000\\\\=15000[/tex]                                    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico