agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Helpppppp question 2
6xq=54 what is q? PLEASE HURRY THIS IS DUE TOMORROW!!!!!!!!!
Write as a decimal: 1%
What is a prose poem? A. A poem with unbroken lines B. A poem with sentences C. A poem that has a lyrical quality D. A poem that uses vivid imagery
Suggest why red onion is often used when carrying out this investigation
"Il faut" and "pour" can not be used in the same sentence. True False
the frame for a wall is 2.4m high and 4m long.A diogonal brace must be added .How long will it be correct to one decimal place?​
Writing Assignment potential and kinetic energy
How many levels are in the classification system? A: 7 B: 2 C: 4 D: 6
Read the excerpt from “Seventh Grade.” Victor hurried to the bag lunch area, where he sat down and opened his math book. . . . He lowered his eyes, pretending t
ACCESS MORE