RobinHargreevess
RobinHargreevess RobinHargreevess
  • 29-06-2021
  • Mathematics
contestada

Alice bought a (k) kg of pork and (i) kg of chicken. how many kg of meat did alice buy??
Write the solutions and explanation with algebraic expression

Respuesta :

aneciadipiazza5
aneciadipiazza5 aneciadipiazza5
  • 30-06-2021

Answer:

(k)kg+(l)kg=kg

Step-by-step explanation:

I just looked at letters. it's definitely wrong but I typed something so I could get points and get my answers. idc tbh but good luck ig

Answer Link

Otras preguntas

what does polythesim mean?
7 3/7 into a improper fraction
Federal spending increased steadily from 1960 to 2010, reaching about 1.62 trillion in 2010. Which of the following contributes to the trend in federal spending
is 4.2:1.5 proportional to 12:5
Square garden is 12 feet long on each side. Put a post at each corner and every 3 feet on each side. How many posts total?
define the following symbols that are encountered in rate equations: [A]0, t1/2 [A]t, k.
is 4.2:1.5 proportional to 12:5
What are the 5w's of the texas annexation
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
An angle measures 47°. What are the measures of the angle’s complement and supplement?