Answer:
V₂ = 1500 Liters ( 2 sig. figs.)
Explanation:
Given the following gas law variables:
P₁ = 110.0KPa P₂ = 25KPa
V₁ = 410 Liters V₂ = ?
T₁ = 17°C ( = 290K) T₂ = -27°C ( = 248K)
P₁V₁/₁T₁ = P₂V₂/T₂ => V₂ = V₁(P₁/P₂)(T₂/T₂)
V₂ = 410L(110.0KPa/25KPa)(248k/290K) = 1542 L (calc. ans.)
V₂ = 1500 Liters ( 2 sig. figs.)